AZ ÁLLATTARTÁSBAN

A SZARVASMARHATARTÁSBAN

VITAPOL, a tejelő tehenek állategészségügyi szemléletű takarmánykiegészítője

A Vitapol® huminsavas ásványi takarmány kizárólag természetes alapanyagokat, mikroelemeket és ásványi anyagokat tartalmaz. Az ásványi anyagokat és a mikroelemeket szerves huminsav komplex formában tartalmazza, melyek ezáltal könnyen felszívódnak az állatok emésztőrendszerében. Mindez a fajlagos takarmány felhasználás javulását eredményezi. Jótékony hatást fejt ki az élő szervezetre, erősíti az immunrendszert, csökkenti a gyógyszerköltséget. Az Európai Unió folyamatosan szigorítja a takarmányokkal maximálisan bevihető mikroelemek mennyiségét. Ezért többféle, hatékonyabban felszívódó mikroelem készítményt igényelnek haszonállataink. A huminsavak „négyes hatása” (hatékony felvétel, biológiai hatás, méregtelenítés, természetes anyag) felülmúlja a hagyományos komplexképzőket (hatékony felvétel).

Etetési kísérleteink és üzemi tapasztalataink alapján főbb eredményeink szarvasmarháknál:

Serkenti a méh involúcióját, pozitív hatást gyakorol az ivarzásra, elősegíti az embriómegtapadását, csökkenti a magzatfelszívódás valószínűségét, növeli az élveszületések számát
Kevesebb a vetélés, a magzatburok visszatartás és az ellési bénulás
Csökken a két ellés közötti idő
Növekszik a tejhozam
Csökken a látens és szubklinikai tőgygyulladások előfordulása, így a szomatikussejtszám csökkenése is várható
Jelentősen csökken a bendőben a fehérje emésztés, javul a takarmányadagértékesülése
Megköti és kiüríti a szervezetből a mikotoxinokat (aflatoxin)

Az elegytej aflatoxin-tartalmának csökkentése VITAPOL pulvissal

Az Aspergillus flavus által termelt aflatoxin a 90-es évekig inkább a mediterrán országokra volt jellemző, ám a klímaváltozásnak, illetve a globális takarmány-alapanyag kereskedelemnek köszönhetően napjainkban bármelyik régióban okozhat problémát. Leginkább a szemes terményekben, gabonákban, kukoricában, az ezekből készült szilázsban, TMR-ben és melléktermékekben található. Amelléktermékek növekvő arányával a szarvasmarhák takarmányozásában a jelentősége fokozódik, ugyanis a melléktermékekben a feldolgozás során koncentrálódik. Így például a CGF aflatoxin-tartalma a kiinduló kukorica-tétel aflatoxin-tartalmának akár a 3x-osa is lehet.

Az aflatoxinnal szennyezett takarmány a tejelő tehenek és az intenzív hízómarhák egészségére is komoly kockázatot jelent.

A szarvasmarhák a bendőbaktériumok által a mikotoxinok egy részét képesek ugyan lebontani, de a nagy koncentrációban megjelenő mikotoxinok így is komoly anyagcserezavarokat okozhatnak. Abnormálisan magas szerotonin-szintet alakítanak ki az agyban, emiatt csökken a takarmányfelvétel. Csökken a vérnyomás, gátolt a fehérjeszintézis, ez okozza a tejtermelés csökkenését.
A nagytejű teheneknél a nagyarányú abrakfogyasztás miatt gyorsabb a bendőpasszázs, így csökken a bendőbeli toxinlebontás aránya. Ugyanakkor bizonyos mikotoxinok a bendőben a kiindulási toxintól mérgezőbb metabolitokká alakulhatnak át. Az aflatoxin legnagyobb állategészségügyi károsító hatása a májkárosító hatásban jelölhető meg, azonban az immunrendszer gyengítésével, az alacsonyabb szárazanyag-felvétel miatt csökkenő tejtermeléssel okozza a rejtett gazdasági károkat. 

Az agyagásvány-alapú toxinkötőkkel történő védekezés hátrányai

Az aflatoxinok kártétele ellen általánosan elterjedt az agyagásvány-alapú toxinkötő takarmánykiegészítők alkalmazása. A jelenlegi ismeretek szerint nem ez jelenti az ideális megoldást.Az agyagásvány toxinkötő adalékok csak a poláris mikotoxinokat vonzzák a vékonybél lumenében, azearalenonra, ochratoxinra és a trichotecénvázas vegyületekre nem hatnak, mert ezekből hiányoznaka hatásos kémiai kötés kialakításához szükséges poláris gyökök.
Ugyanakkor az agyagásványok alkalmazása csökkenti a mangán, a cink és a magnézium, a klorid, a rézés nátrium hasznosulását. Agyagásvány alapú toxinkötő alkalmazásával mikroelem-hiány lép fel azállatok szervezetében, ez szaporodási zavarokat, tejmennyiség-csökkenést idézhet elő.Az egyes agyagásvány alapú toxinkötők tényleges aflatoxin megkötő képessége is nagy változatosságotmutat. Az adszorbensek fizikai tulajdonságaiból nem lehet megbízhatóan következtetni a belőlükelőállított termék hatékonyságára. Az adszorbens szerkezete fontos a termék tényleges toxinkötőképességének megítélésekor.
A bentonitok, montmorillonitok adszorpciós képessége nagyobb mint a zeolité, mert mind a felületükön, mind az interlayer rétegeikben adszorbeálnak. Az egyes agyagásvány alapú toxinkötők AFB1 kötő képességét megvizsgálva a következő tapasztalható:

Na-bentonit: 64,6%
Ca-bentonit: 31,4%
Aktív szén: 5,4%

VITAPOL_szmarha-termek

Védekezés az aflatoxinok kártétele ellen VITAPOL pulvis-sal

A huminsavak gátolják a patogén mikroszervezetek, így a mikotoxin-termelőfonalas gombák aktivitását, így alkalmasak a tárolt takarmányok mikotoxinterheltségének csökkentésére
A huminsavak protektív biofilmet akalítanak ki a vékonybél nyálkahártyáján, így a huminsavak protektív biofilmet alakítanak ki a vékonybél nyálkahártyáján, így gátolják az endo- és exotoxinok felszívódását

A huminsavak fokozzák a sejtmembránok permeabilitását, ezzel elősegítik a mikroelemek véráramba történő diffúzióját. Ezzel csökkentik a mikotoxikózis esetén fellépő alacsonyabb szárazanyag-felvétel miatt kialakuló mikroelem-hiány káros hatásait
A huminsavak fokozzák az omitin-dekarboxiláz enzim aktivitását, amely aspermidin és a hisztamin, illetve a DNS és RNS szintézis serkentésével a májban elősegíti a máj szöveti regenerációját. A huminsavak támogatják a májfunkciókat, kiemelt jelentőségűek lábadozás, májrendellenességek esetén. Ez különösen fontos a májkárosító aflatoxinnal szennyezett takarmány kényszerű alkalmazása esetén

A Vitapol pulvis a főbb mikotoxinok, különösen az aflatoxinok ellen akkreditált laboratóriumi vizsgálattal igazoltan is rendelkezik. Aflatoxin megkötő képessége megegyező a legnagyobb megkötő képességű Nabentonitokkal.

Nagyüzemi tapasztalatok a VITAPOL pulvis mikotoxin-dekontamináló képességével kapcsolatosan

Az Alcsiszigeti Mg. Zrt. a nagylétszámú tejtermelő tehenészetek országos rangsorában a 12. helyen található gazdaság. A telepen az átlag tehénlétszám 1400, az átlagos fejt tehénlétszám 1200. A napi tejtermelés meghaladja a 46.000 kg-ot. A tehenek fejési átlaga 36,97 liter.2013. 04. 17. észleltek a silókukorica-szilázsban nagyarányú aflatoxin-szennyezettséget. Az ezen időszak alatt etetett TMR AFB1 tartalmának alakulását szemlélteti a következő diagram:

Az aflatoxikózis gazdasági és állategészségügyi kártételének kivédésére kezdték 2013. 04. 26.-tól alkalmazni a VITAPOL pulvis-t 150 g/nap/tehén dózisban, valamennyi termelési csoport takarmányában.

A VITAPOL pulvis alkalmazásának hatását a tej AFM1 tartalmára a következő diagram szemlélteti:

A VITAPOL pulvis 150 g/nap/tehén dózisban alkalmazva 4 nap alatt az egészségügyi határérték alá csökkentette a tej AFM1 szintjét. A TMR AFB1 szintje az állategészségügyi határérték felett maradt, azonban a tejre nem jelentett élelmiszerbiztonsági kockázatot.Összefoglalva megállapítható, hogy a VITAPOL pulvis 100 g/nap/tehén adagban az aflatoxikózis élelmiszerbiztonsági kockázatának és állategészségügyi kockázatának csökkentésére javasolt, valamennyi termelő csoport takarmányának kiegészítésére.

Az elegytej szomatikus sejtszámának csökkentése 
VITAPOL Zn pulvissal

Az elegytej szomatikus sejtszámából kellő biztonsággal lehet következtetni a betegnek minősíthető állatok számára a telepen. Szubklinikai masztitisz esetén a baktériumok hatására a tej sejtes elem tartalma megnövekszik. Negatív bakteriológiai lelet esetén is emelkedhet a szomatikus sejtszáma gyulladás mértékének megfelelően. A szubklinikai masztitisz a tehenek összes fertőződésének 90-95%-át teszi ki. Összességében a tehénpopuláció legalább 40%-a fertőzött a masztitisz valamelyik formájával. Pozitív összefüggés mutatható ki a tejhozam és az SCC között. Minden 1000 kg tejmennyiség növekedés+4,5% SCC növekedést jelent. A laktáció első hónapjaiban a legmagasabb a SCC, majd fokozatosan csökken. Általában a 6. hónaptól növekszik ismét. Elhúzódó laktációk esetén az utolsó hónapban ismét növekedésnek indul. A huminsavak és a biológiai úton védett mikroelemek szinergista hatásúak a tőgy egészsége szempontjából.

VITAPOL Zn pulvis hatása az elegytej szomatikus sejtszámára nagyüzemi etetési próba alapján

A Milkmen Kft.-nél 2014. november-2015. március hónapban zajlott a VITAPOL Zn pulvis nagyüzemi próbaetetése. A telepen 813 tehén termel, ebből 652-t fejtek a nagyüzemi etetési próba időszak alatt. 2014. decemberében (a nagyüzemi etetési próba időszaka alatt) a tenyészet a nagylétszámú tejtermelő tehenészetek országos rangsorában a 15. helyen szerepelt. A nagyüzemi etetési próba során a nagytejű csoportok takarmánykiegészítőjeként alkalmaztuk a VITAPOL Zn pulvist.

Mivel a telepen mindig 2 nagytejű csoport van egyidejűleg, így a VITAPOL Zn pulvis SCC-ra gyakorolt hatását 5. ismétlésben, tehénpáros kísérletben tudtuk vizsgálni. A tehenek fejési átlagát, illetve szomatikus sejtszámát az Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft. által havi gyakorisággal elvégzett próbafejések adatai alapján hasonlítottuk össze.

A huminsavak fokozzák a sejtmembránok permeabilitását, az így megnövekedett membrán-permeabilitás miatt a takarmányban lévő mikroelemek és a VITAPOL Zn pulvisban lévő mikroelemek (Cu, Zn, Mn) felvétele a vérből megkönnyített. Az ásványi anyagok felvételével ellentétes reakcióúton a huminsavak eltávolítják a toxikus nehézfémeket e szervezetből. A könnyített felvételnek köszönhetően az immunmodulációs folyamatokban fontos mikroelemek (réz, cink, mangán)hasznosulása javul. A többlet mikroelemek mint a regenerációs enzimrendszerek központi atomjai segítik a tőgy immunológiai folyamatait.

A huminsavak a tőgygyulladásokat okozó Staphylococcus aureus ellen inhibitorhatással rendelkeznek. Huminsavakat tartalmazó takarmányadalékok hatására 25%-kal csökken a tehenek tőgygyulladásának mértéke, a klinikai masztitisz gyakorisága.

A biológiailag védett mikroelemek, részt vesznek a tőgy szöveti integritásának megőrzésében. Ez kulcsfontosságú a fertőzésekkel szemben. Az ilyen biológiailag védett mikroelemeknek szerepük van a celluláris immunválaszban.

A szigorúan a tejtermelési igény-szinten felül adott cink-kiegészítés csökkenti a termelődő tej szomatikus sejtszámát.

Válaszd az eredetit!